Loupaná konopná semínka v unikátních receptech

Používáte loupaná konopná semínka ve své kuchyni? Víte, že je nejlepším rostlinným zdrojem bílkovin, a esenciálních mastných kyselin (omega 6 a omega 3) - v ideálním poměru?*

 

Pokud vám to úplně mnoho neříká, ve složení potravin se příliš nevyznáte a orientujete se spíše podle toho, co vám chutná či ne, pak čtěte dále. 

Všechny superlativy konopného semínka totiž v jednoduchosti znamenají, že vaše tělo a jeho správné funkce mají na čem stavět.

Kvalitní bílkoviny potřebuje proto, aby mohlo zajistit harmonický průběh mnoha činností, od obnovy buněk, fungování imunitního systému až třeba po zdraví kůže. A pokud mu je poskytnete ve správné formě (dobře využitelné), pak se vám odvděčí - bude vám dobře.

A vynikající je také fakt, že semínko neobsahuje lepek, tudíž si jej mohou dopřát i ti, kteří úzkostlivě hlídají vše, co na svém talíři mají.   

 

A co vlastně máme na talíři my? Dva pestré a unikátní způsoby, jak konopná semínka sníst ke svačině nebo obědu. 

Díky @kvasarna!

 

Chléb s pestem z kvašených pažitkových květů s konopným olejem, s kvašeným mrkvovým salátkem a konopným semínkem.

chleb_kvasarna

 

A hrachové těstoviny s vajíčkem, opět kvašeným mrkvovým salátkem, kvašeným medvědím česnekem a konopným semínkem.

testoviny_kvasarna

 

A proč zrovna kvašená zelenina? 

Je pro tělo dobře stravitelná a díky mléčnému kvašení obsahuje i látky, které v syrové zelenině nenajdete. Chuť je jedinečná (obzvlášť v kombinaci zeleninových druhů, které v Kvašárně zpracovávají). 

Výčet předností by byl velice dlouhý, a tak to zkrátíme - vitamíny, minerální látky a enzymy z kvašené zeleniny jsou pro tělo nesmírně prospěšné, dobře využitelné a hlavně zpracovatelné. 

 

Zkrátka a dobře - kombinace konopného loupaného semínka a kvašené zeleniny je nejen super zdravá, barevná, chuťově neotřelá, veselá a hravá, ale i zdravá. 

A nic nebrání tomu, přidat si v případě potřeby na talíř i nějaký kus dobrého masa :)

 

 

* ZEMANOVÁ, Hanka (2011). BioAbecedář Hanky Zemanové. Praha: Smart Press.