Terpeny a jejich síla

 
Co to jsou terpeny?
Jsou to aromatické chemické látky, přítomné v některých rostlinách (například šalvěji, tymiánu nebo citrusech), které jim propůjčují charakteristickou vůni. Jejich funkcí je ochránit rostlinu před vlivy vnějšího prostředí (počasím nebo predátory). Jejich poměry a typy se v rostlinách různě liší, všechny ale mají něco společného - specifický vliv na lidské tělo.
Terpeny, které obsahují rostliny konopí, jim propůjčují konkrétní vůni a chuť. Díky nim lze odlišit jednotlivé odrůdy a určit, které jsou vhodné pro další využití - terapeutickou práci, kosmetiku, čisticí prostředky nebo dokonce přírodní verze pesticidů.
 
Jak terpeny v těle působí?
Po nadechnutí, kdy nosní sliznicí projde specifická vůně, následuje řada přímých reakcí organismu. Stejně, jako se rostlina brání nevítaným vlivům, dochází i v lidském těle k procesům, které jej brání, zklidňují či aktivují některé z jeho základních funkcí. Vnitřní prostředí se proměňuje v závislosti na tom, jaké podněty přicházejí zvenčí.
 
. protiplísňové, protivirové, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti
. uvolnění hladkého svalstva zvýšení citlivosti těla na procesy hormonální povahy
. aktivace nervového systému se a jeho naladění se na procesy, kterými pomáhá harmonizovat práci vnitřních orgánů
. snížení náchylnosti těla k rakovinotvornému bujení
. antioxidační vlastnosti
 
Jaké terpeny konopí obsahuje?
V současné chvíli známe asi 400 druhů terpenů, ovšem jen hrstka z nich se zatím dočkala větší vědecké pozornosti. Myrcen, Linalool, Limonen, Humulen nebo Bega-caryophyllen patří mezi ty, u nichž byly prokázány přímé účinky na lidský organismus.
  • Myrcen - protiplísňové, protizánětlivé, antioxidační a antibakteriální vlastnosti, utišuje bolest, uvolňuje svalstvo a působí zklidňujícím způsobem na psychiku
  • Beta-caryophyllen - najdete v éterech koření, rozmarýnu, chmeli. Jako jediný terpen dokáže účinkovat přímo na engokanabinoidní systém člověka (tak to dělá např. CBD). Působí na zklidnění a funkčnost zažívacího traktu, je protiplísňový a má také neuroprotektivní vlastnosti.
  • Linalool - známý z levandule, nachází použití hlavně v aromaterapii - ke zklidnění, úlevě při stresu, přetížení organismu.
  • Limonen - jeden z nejznámějších a nejvíce zastoupených terpenů, charakteristický svou citrusovou vůní, má především také aromaterapeutické vlastnosti. Pozvedá mysl, přináší radost, hravost.
  • Humulen - nachází se v ženšenu a dalších rostlinách s energetizujícími účinky.
  • Alfa a Beta-pinen - typická vůně jehličnatého lesa, může svými účinky mírnit deprese a zároveň protirakovinné účinky, působí na funkčnost dýchací soustavy, je antimikrobiální a stimuluje imunitu.
 
Co je to Full spectrum?
Pokud se tedy v jakémkoliv produktu nachází celé spektrum látek, tedy kanabinoidy, terpeny a další součásti, které se přirozeně v rostlině nacházejí, dokáže na tělo působit efektivněji. Jednoduše řečeno - i když je v produktu byť jen stopové množství od všeho co rostlina vytvořila, je působení větší, než tam, kde člověk zasáhl a vybral velké množství jedné izolované složky.
 
Pokud od sebe jednotlivé látky neizolujeme, nevybíráme si “uměle” jen ty, o kterých si myslíme, že jsou důležitější, dokážeme zachovat vše v přirozeném poměru. V takovém, jaký rostlina vytvořila pro to, aby byl 100% funkční.
 
Terpeny ve “svatém” konopí.
Jelikož rostliny upravují své vnitřní tělo v závislosti na podnebí a dalších podmínkách, které na jejich růst působí, bude znatelný rozdíl i mezi zastoupením jednotlivých terpenů. Konopí pěstované v suchém a teplém prostředí bude do do poměrů látek jiné, než české (slovenské nebo polské). Laboratorní rozbor složení jednotlivých odrůd pak samozřejmě ukáže “jasná čísla”.
Sílu terpenů v přirozené podobě můžete vyzkoušet v esenciálním oleji Svatý olej, poctivě a šetrně vyrobeném tak, aby zůstala zachována co nejvyšší kvalita účinných látek. A také v CBD kapkách, směsi Matrix, balzámech a ve Svatém mýdle.
Do některých produktů - krémů, inhalátoru a hřejivého / chladivého gelu je pak přidáváme dodatečně.

lahvička terpeny-min